Ресурсний стан — важливий аспект нашого фізичного та психологічного благополуччя. Це стан, коли ми маємо достатньо ресурсів, щоб досягати своїх цілей, а також ефективно впоратися з життєвими викликами. Однак зі зростанням вимог сучасного життя і підвищенням стресових ситуацій все більше людей стикаються з проблемами відновлення та підтримки своїх ресурсів.
Складові ресурсного стану
Ресурси людини можна умовно розділити на дві категорії: фізичні та ментальні. Проте на практиці вони нероздільні і тісно пов’язані між собою. Тому, відчуваючи ментальну втому чи вигорання, важливо звернути увагу і на свій спосіб життя.
Регулярна фізична активність, збалансоване харчування і достатній сон є основою ресурсного стану і допомагають підтримувати його. Навіть коли людина стикається зі стресами, але при цьому добре харчується, спить і достатньо рухається, її організм буде відновлюватися. Відсутність здорового сну, навпаки, посилює реакцію на неприємності, і стрес сильніше впливає на людину.
Ментальний ресурс базується на вмінні керувати своїм станом, працювати зі стресом та екологічно проживати емоції. Важливо також працювати зі своїми думками та переконаннями. Ланцюжок реакцій людини виглядає так: ситуація → думки про неї → емоції, які ці думки викликають → поведінка, продиктована емоціями. Між ситуацією та нашою поведінкою стоїть думка та емоція, які інколи виникають в лічені секунди, і людина не може відслідкувати цей зв’язок. Проте, коли людина довго залишається думками в дискомфортній ситуації, негативні емоції стають автоматичними і витрачають енергію на прокручування неприємних ситуацій, обмежуючих переконань та програмування себе у відповідному напрямку. Тому дуже важливо працювати з ними, щоб підтримувати власний ресурс.
Ресурсні стани жінки
Ресурсні стани жінки включають такі відчуття як “Я легка”, “Я спокуслива”, “Я успішна” та “Я цінна”. Коли ці стани відсутні, жінка може почуватися зовсім протилежним чином:
- Я важка: Відчуття тяжкості, неможливості розслабитися та відчути легкість. Якщо ви постійно відчуваєте втому, нестачу енергії та важкість у всьому тілі, це може бути ознакою того, що вам не вистачає ресурсного стану “Я легка”.
- Я непримітна: Відсутність відчуття привабливості та впевненості у своїй зовнішності та жіночій силі. Якщо ви часто відчуваєте себе непривабливою, незамітною або недостатньо впевненою у своїй привабливості, це може свідчити про нестачу ресурсного стану “Я спокуслива”.
- Я невдаха: Відчуття, що всі ваші зусилля марні і ви не здатні досягати своїх цілей. Якщо ви часто відчуваєте себе неуспішною, недооціненою або постійно сумніваєтеся у своїх можливостях, це може свідчити про нестачу ресурсного стану “Я успішна”.
- Я нікому не потрібна: Відсутність відчуття власної цінності та важливості. Якщо ви часто відчуваєте себе непотрібною, неважливою або недооціненою, це може свідчити про нестачу ресурсного стану “Я цінна”.
Як відслідковувати свій стан
Здавалось би, все просто — спати необхідну кількість годин, вчасно їсти здорову їжу, відпочивати та концентруватись на позитиві — і будеш в ресурсі. Але, у шаленому темпі сучасного життя буває складно не тільки втримувати баланс, а й навіть не завжди вчасно помічаєш, коли вже є втома і необхідно зупинитися. Тому важливо не чекати на момент, коли ви відчуєте потребу у відновленні, а відслідковувати свій стан постійно. З якою періодичністю це робити, кожен визначає для себе самостійно — кожного дня, раз на три дні чи на тиждень.
Виділіть собі кілька хвилин і проаналізуйте:
- Як ви себе почуваєте в конкретний момент? Відслідкуйте відчуття в тілі та моральний стан.
- Що вплинуло на таке самопочуття? Як довго це триває і скільки ще може тривати?
- Що ви можете зробити для себе, щоб покращити свій стан?
- Як ви почуваєтеся, коли прокидаєтесь вранці протягом останніх 2-3 днів?
- Які події чи люди, що зараз є у вашому житті, найбільше впливають на ваш стан? Як ви можете зменшити їхній вплив?
- Коли ви востаннє робили щось для підтримання свого ресурсу? Що це було?
- Що і коли ви зробите в найближчі два дні для підтримки ресурсного стану?
Ці питання допоможуть вам вчасно відзначати зміни в собі та реагувати на них. Якщо ж ви вже увійшли у фазу вигорання, з нею варто попрацювати зі спеціалістом або самостійно.
Робота з вигоранням
- Визначте, що забирає вашу енергію. Можна багато робити для наповнення себе, але якщо не «залатати діри», через які ви втрачаєте ресурс, це все одно, що набирати воду ситом. Проаналізуйте, що найбільше забирає у вас енергію. Якщо на думку прийшла, наприклад, робота, то потрібно чіткіше визначити: що саме у вашій діяльності найбільш виснажливе? Можливо, ви працюєте з великими потоками інформації, або маєте токсичного колегу. Протягом кількох днів через кожну годину ставте будильник і фіксуйте свій стан — як він змінився протягом цього часу? Що ви робили? Коли крадії ресурсу будуть визначені, зменшіть їхній вплив або, за можливості, взагалі приберіть їх зі свого життя.
- Самопізнання. Визначте, що є для вас джерелами ресурсу і відновлення. Для кожної людини це щось своє. Деякі залежать від фізичної активності, інші — від спілкування з близькими або творчості. Важливо виявити ці джерела і включити їх у своє щоденне життя.
- Відпочинок і релаксація. Регулярно надавайте собі час для відпочинку. Це може бути подорож, читання книги, медитація або просто час на самоті.
- Управління стресом. Вигорання, особливо емоційне, може виникати внаслідок постійного стресу та перевантаження. Для підтримки емоційного ресурсу важливо навчитися ефективно ним керувати та знаходити способи релаксації. Наприклад, медитація, дихальні вправи та йога можуть допомогти знизити рівень стресу та підтримати емоційний ресурс.
- Інформаційна гігієна. Особливо це стосується людей, які працюють з інформацією. Якщо ви багато часу проводите в соцмережах, часто моніторите новини, додатково щось вивчаєте, слухаєте подкасти, дивитесь відео на YouTube, читаєте книги — ваш мозок накопичує безліч інформації, але не встигає її опрацьовувати. З часом йому стає все складніше отримувати нову інформацію і опрацьовувати наявну, і він працює гірше. Ви можете помітити ментальну втому, розсіяність уваги, погіршення пам’яті. Обмежте час на сприйняття інформації, більше гуляйте, медитуйте, робіть щось руками — і мозок знову почне працювати як раніше.
Підтримка ресурсного стану вимагає систематичних зусиль та уваги до власного благополуччя. Інвестування у своє фізичне та психологічне здоров’я дозволить вам відчувати себе енергійними, впевненими та готовими до подолання будь-яких життєвих викликів. Якщо ж ви бажаєте навчитися ефективно керувати стресом, пропрацювати свої негативні думки та переконання, приєднуйтесь до нашого тренінгу “8 станів жінки”